Stránky

Ještě jsi nepotkala toho pravého

„Ještě jsi nepotkala toho pravého.“
„Ještě jsi nepotkal tu pravou.“

Ve slově potkat je nejspíš dvojsmysl… protože denně potkáváme hromady lidí, asi se tí zase myslí sex, jako obvykle.

To bylo drobné odlehčení. Teď zase k vážné práci. Dneska se kouknu na zoubek úsloví o potkávání toho pravého. Budu se zabývat pouze láskou v užším slova smyslu -> v rámci partnerského vztahu.

Na této průpovídce jsou krásně vidět dva rozdílné (a asi i trochu protichůdné) názory na lásku. První tvrdí, že láska je (mystický) stav, ve kterém se ocitneme, když najdeme tu pravou osobu nebo ona najde nás, láska je v tomto případě otázkou osudu, štěstí a obvykle se na ni čeká. Druhý tvrdí, že láska je dovednost, schopnost, kterou rozvíjíme a jakmile pak jsme připraveni a najdeme další připravenou osobu, pak spolu můžem vybudovat lásku.

Malý kvíz, zkuste si přiřadit následující citáty k těm dvěma názorům:

„Tvrdí vám, že když nenajdete toho pravého, tak jste v prdeli! Ale to je blbost, když to nebude on, bude to tamten a když to nebude tahle budou to oni. Je nás tu miliony, jeden jako druhej, je nás na skladě příliš.“ -- Dylan Moran (volně zpaměti)
„To největší, co se kdy naučíš, je milovat a být milován.“
„Celý život hledáme někoho k lásce. Někoho kdo nás doplní. Vybíráme partnery a měníme partnery. (...) A celou dobu si říkáme, jestli je někde, ten pravý, který hledá nás.“
„Cupid, ten malý největší nepřítel!“

Nebylo to těžké, co?

Abych to zkrátil :-) podle mě platí „ještě jsi nepotkal tu pravou“ jen pro synka dřevorubců na Aljašce, který má ve třídě jen samé spolužáky. Pro nás, lidi v běžné středoevropské civilizaci je to výmluva a chlácholení. Už jsme potkali mnoho lidí, se kterými bychom mohli žít šťastně a dlouho, ale nevšimli jsme si jich, nebyli jsme připravení, ignorovali jsme náznaky a nebo jsme je zkátka nepokládali za partii - tohle platí i opačným směrem.

„Chtěl bych, aby to bylo děvče krev a mlíko. Blondýnka, s černou sametovou stuhou ve vlasech.“ „Jo, tak vy máte ještě požadavky na barvu vlasů! To se s tím ženěním rovnou rozlučte.“

Na druhou stranu není radno podceňovat to potkávání :-) To, že se sejdou dva lidi, kteří hledají totéž a proběhne určitá zamilovanost, je super. Ušetří to spoustu času, ale na lásku dle teorie dovednosti stejně dojde jakmile přejde první zamilovanost a opět se vrátí na kolej běžného života. Pak se často ukazuje, že jeden nebo druhý nejsou připraveni udělat ústupky, bavit se o věcech, přijmout druhého jaký je a pustit ho k sobě blízko a podobně.

Asi jste správně poznali, že já jsem spíš fanda dovednostní teorie, nechci se spoléhat na štestí a dokážu si přiznat, že chyba je ve mě. (Přemýšlím, zda psaní těchto článků není projevem těch chyb... no Max říká, že zbytečně moc přemýšlím :D ) No řekl bych, že stačí... „Takhle dlouhý tunel - je jako stvořený pro nějakou vraždu.“

Ty citáty tam nepíšu kvůli SEO, fakt ne, ale hlava mi to tam sama sází :D
Tak zase příště, drahý čtenáři.

Verunka 30. srpna 2012 21:52
S Dylanem nesouhlasím, za to Max má opět pravdu. :))
Jan Daniel 31. srpna 2012 7:09
Max má většinou pravdu :-D Kdyby si nechal narůst vous, občas by mlčel a zamyšleně pohlédl do dáli, tak se o něm za pár desítek let budou možná učit na Filozofické fakultě.

Jak přidat komentář?

Moje fotografie

Štítky

Použití fotek

Fotografie na webu, které jsou opatřené vodotiskem jsou moje a jsou chráněné autorským zákonem. Fotky můžete kopírovat na své Facebooky a blogy, pokud jsou nekomerčního charakteru a pokud mě uvedete jako autora. Za odkaz zpět na celou galerii budu rád a uvítám i když mi dáte vedět, že se vám fotka líbí a půjčujete si ji, třeba do mailu nebo komentářů pod galerií. Díky

Profily

Další odkazy